Zalety rowerów miejskich

dziewczyna na miejskim rowerzeJeszcze kilkanaście lat temu, w naszym kraju, panowała moda na rowery górskie. Obecnie widać wyraźnie, że ludzie wybierają rowery pod kątem ich użytkowania. Mieszkańcy miast, którzy mają okazję jeździć przede wszystkim po chodnikach, betonie i asfalcie decydują się coraz częściej na rowery miejskie, dzięki którym mogą swobodnie dojeżdżać do szkół, uczelni lub też do pracy, unikając przy tym korków i tłoku w środkach komunikacji miejskiej.

Tego typu rowery gwarantują przede wszystkim wygodę jazdy. Wyposażone są w bardzo komfortowe i szerokie siodełka, głównie na sprężynach. Poza tym, napęd jest w pełni obudowany, co szczególnie się sprawdza przy niezbyt korzystnych warunkach atmosferycznych. Natomiast błotniki chronią rowerzystę przed ochlapaniem. Dodatkowym i często wykorzystywanym elementem wyposażenia roweru miejskiego jest bagażnik lub koszyk, który może służyć zarówno do przewożenia aktówki lub torebki, jak i zakupów, a nawet psa albo kota. Rower ma również pełne oświetlenie, więc nie ma problemu z jazdą przy złej pogodzie i po zmroku. Stosunkowo niewielka ilość przełożeń znakomicie się sprawdza w ruchu miejskim.

Rowery miejskie z reguły posiadają koła 26” lub 28”. Te większe lepiej się zachowują w trakcie pokonywania poprzecznych przeszkód, a więc krawężników oraz przy podjazdach, których w mieście jednak raczej się nie spotyka. Bieżnik opon jest zaś idealnie dopasowany do twardych nawierzchni, typu beton, asfalt lub kostka.

Najczęściej wybierana przez rowerzystów, którym zależy na wygodzie jazdy, jest rama typu „damka”. Wbrew pozorom, nie jest ona przeznaczona jedynie dla pań, a gwarantuje komfort przy częstym zsiadaniu i wsiadaniu, co przecież w warunkach jazdy miejskiej zdarza się dość często, np. na światłach. Wyprostowana pozycja nie sprzyja oczywiście szybkiej jeździe, ale zapewnia bardzo dobrą widoczność.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym specyficznym walorze rowerów miejskich. Mianowicie, są one nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale także niejednokrotnie wyjątkowo stylowe. Nietuzinkowa kolorystyka, kształty i wzory nadają indywidualny charakter tego typu rowerom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *